Menovky

streda 21. januára 2015

Caves around Alanya ... Jaskyne v okolí Alanye

Cave Damlatas - Mağarası Damlataş

Always said that the best discoveries of the world has been taken by mistake or simple coincidence. A cave Damlatas proves it. This  cave was  discovered in 1948 by the blasting mining in the local surface fracture,  the resulting stone was  used to build the port. After  massive explosion revealed  unsuspected natural wealth and Cave Damlatas was first saw  by the human eye. The cave was later carried out a number of different researches and tests, which confirmed the healing effects of the climate, especially in the upper airways and difficulties associated with asthma. Damlatas Cave is one of the few rock cavities, which are located in the area of Alanya on the southern coast of Turkey. It is not only one  but is the most famous. A large share of its formation was withholding activity of the local climate in the winter months, which after 10-15 millennia, as scientists estimate has been on the rock material and changing its structure. Rain specific chemical composition can in fact cause the breakdown of limestone from which the local mountains composed and contributes to increased incidence of cracks and opening rocks. Penetration of water dripping into the interior of the rock and the subsequent freezing then results in the formation of cave decorations in the form of stalactites and stalagmites, which grow from the ceiling and the floor of the cave and are merged into columns. And thanks to water droplets, which are so beautiful for the formation of caves so much importance, this place earned its name. Damlatas fact means "dripping stone". These droplets can see here after a few months of the year, especially in the colder seasons. The cave temperature is held throughout the year at constant 22-23 degrees Celsius. Humidity as high as 98%. Therefore must be handled with photographic technique, because the camera lens easily becomes damp. It is only recommended to obtain the first image after a few minutes when the temperature of the device adapts to the new environment. Moisture on the contrary benefit healthy lungs and breathing. This has helped by a high proportion of carbon dioxide, which is five to ten times higher than the normal outside. Some patients say the very rapid onset of relief and improve asthma problems by brief stay in the cave, while others said after prolonged treatment with the assistance of cave air even heal completely.  In the cave  is realy what to see. Large and small stalactites of various shapes and colors create  in beautiful formation. Everything is nicely illuminated so as to keep the impression of mystical rock kingdom. The cave is not too sprawling, rather high, and consists of two parts - the sort of ground floor, where they are prepared for visitors to comfortably rest benches, and floors where it is necessary to climb the stairs. The cave is accessible from the rear of the restaurant Damlatas Restaurant.
Vravieva sa, že tie najlepšie objavy sveta boli podniknuté omylom alebo jednoduchou náhodou. A jaskyňa Damlataš je toho dôkazom. Bola totiž objavená v roku 1948 pri ťažobnom odpale v tunajšom povrchovom lome a takto získaný kameň mal byť určený k výstavbe prístavu. Mohutná explózia však vtedy odkryla doteraz netušené prírodné bohatstvo a jaskyňu Damlataš prvýkrát uzrelo ľudské oko. V jaskyni bolo neskôr uskutočnené množstvo rôznych výskumov a testov, ktoré potvrdili liečivé účinky jej klímy, a to najmä na horné cesty dýchacie a ťažkosti spojené s astmou. Jaskyňa Damlataš je jedna z niekoľkých skalných dutín, ktoré sa nachádzajú v okolí Alanye na južnom pobreží Turecka. Nie je teda síce zďaleka jedinou, avšak je tou najznámejšou. Veľký podiel na jej formovaní mala zrážková aktivita tunajšieho podnebia v zimných mesiacoch, ktorá už po 10 až 15 tisícročí, ako odhadujú vedci, pôsobí na skalnatý materiál a mení jeho štruktúru. Dážď špecifického chemického zloženia dokáže totiž spôsobovať rozklad vápenca, z ktorého sa miestne pohorie skladá, a napomáha tak  ku  vzniku  puklín  a otváraniu skál.  Prienik vody, jej odkvapkávanie  do vnútorných priestorov skaly a následné zamrznutie má potom za následok tvorbu jaskynnej výzdoby v podobe stalagmitov a stalaktitov, ktoré rastú zo stropu i podlahy jaskyne a spájajú sa do stĺpov.
A práve vďaka kvapkám vody, ktoré sú pre formovanie takto krásnych jaskýň toľko dôležité, si toto miesto vyslúžilo svoj ​​názov. Damlataš totiž v preklade znamená " kvapkajúci kameň ". Tieto kvapky tu možno uvidieť po niekoľko mesiacov v roku, najmä v chladnejších obdobiach.
Teplota  v jaskyni sa drží po celý rok na konštantných 22 až 23 stupňoch Celzia. Vlhkosť dosahuje až 98 %. Preto je potrebné zaobchádzať opatrne s fotografickou technikou, pretože šošovka fotoaparátu  ľahko zvlhne. Je tak odporučované zaobstarať prvú snímku až po niekoľkých minútach, keď sa teplota prístroja prispôsobí novému prostrediu. Vlhkosť však naopak prospieva pľúcam a zdravému dýchanie. K tomu dopomáha ešte  vysoký podiel oxidu uhličitého, ktorý je päťkrát až desaťkrát vyšší ako bežne vonku. Niektorí pacienti hovoria o veľmi rýchlom nástupe úľavy a zlepšenie astmatických problémov už pri krátkom pobyte v jaskyni, iní sa vraj po dlhodobejšej liečbe za pomoci jaskynného vzduchu dokonca uzdravili úplne. Pokiaľ ide o vizuálny aspekt návštevy jaskyne, je nutné povedať, že naozaj je načo sa pozerať. Veľké i menšie kvaple rozmanitých tvarov a farieb utvárajú v skale krásne formácie. Všetko je príjemne osvetlené tak, aby bol zachovaný dojem mystického skalného kráľovstva. Jaskyňa nie je príliš rozľahlá, skôr vysoká, a skladá sa z dvoch častí - z akéhosi prízemia, kde sú pre návštevníkov pripravené lavičky k pohodlnému odpočinku, a poschodia, kam je treba vystúpiť po schodoch. Jaskyňa je prístupná  zo zadnej strany reštaurácie Damlataš Restaurant.  Do areálu je možné sa pozrieť po zaplatení vstupného ( cca 2 eura ). V okolí jaskyne je pláž a možnosť drobných nákupov .

Cave of lovers Aşıklar Mağarası

Cave with a romantic name  should not be  missed by those who has love   in the heart. Legend has it that when two people in love come into the cave and then jumped into the sea together, they will stay together forever. So if you want to show your feelings, you will not find a better place for it.  Visitors cave lovers divided into two groups - regular tourists who come organized in boats and boating in which security and retirement, and those in which the veins is  adrenalin . First of  them  appointment using local offers tours and sightseeing tours that are dispatched from Alanya and the which stops the currently raging even this cave, or only its immediate vicinity, since the entry into its bowels is located a few meters above sea level. However, it is not at all an obstacle for the second-mentioned group of visitors. These adventurous climb the rock to the mouth of the cave and then also visited in her heart. The actual output is not too demanding and is rewarded with a unique experience in the form of visits to the rock tunnel. That is around 60 meters long, and it has a total of two inputs respectively outputs, one can go up to its end, which is several meters higher than the first, from where it can jump into the sea.

 Jaskyňa  s romantickým názvom, by rozhodne nemala uniknúť tým, ktorí v ​​srdci nosia milovanú osobu. Legenda hovorí , že ak dvaja zamilovaní ľudia vstúpia do jaskyne a potom spoločne skočia do mora, zostanú spolu navždy. Ak teda chcete preukázať svoje city, nenájdete k tomu vhodnejšie miesto . 
Návštevníkov jaskyne milencov je možné rozdeliť do dvoch skupín - bežných turistov, ktorí prichádzajú organizovane na loďkách a člnoch, v ktorých bezpečí aj zotrvajú, a tých ktorým  v ​​žilách   koluje  adrenalín. Prvý menovaní využívajú miestne ponuky výletov a okružných jázd , ktoré sú vypravované z Alanye a medzi ktorých zastávky patrí aj  práve táto jaskyňa, respektíve len jej bezprostredné okolie, pretože vstup do jej útrob sa nachádza niekoľko metrov nad hladinou mora. To však nie je vôbec prekážkou pre druhú spomínanú skupinu návštevníkov. Tieto dobrodružné povahy vyšplhajú po skale až k ústiu jaskyne a potom zavítajú aj do jej srdca. Samotný výstup nie je príliš náročný a je odmenený jedinečným zážitkom v podobe návštevy skalného tunela. Ten je dlhý okolo 60 metrov, a pretože má celkom dva vstupy, respektíve výstupy, dá sa prejsť až na jeho koniec, ktorý je o niekoľko metrov vyššie ako prvý, odkiaľ sa dá skočiť do mora.


Phosphorescent cave Fosforlu Magar

Shining  effect in the cave raises the game of lights. The impressive experience caring glittery particles of rocks and moonlight, to them reflects and creates the impression of a bright phosphorescent surface. If you are arriving in small boats, you can sail into the cave. If the ship is too high, it can also swim inside.
Žiarivý efekt  v jaskyni vyvoláva  hra svetiel. O pôsobivý  zážitok sa starajú trblietavé častice horniny a  mesačný svit, ktorý sa na nich odráža a to vytvára dojem svietivého fosforeskujúceho povrchu. Ak prichádzate na malých loďkách, môžete do jaskyne vplávať. Ak je loď príliš vysoká, dá sa dovnútra aj doplávať .


Dim Cave   Dim mağarası
Dim Cave is  located 12 miles  from Alanya city. It is the second largest cave throughout Turkey. Represents a labyrinth of rock that stands out as particularly incredible, immersive beauty. Here we can see a lot of bizarre stalactites of various shapes and colors, portico, undulating strips resembling ruffles or sea ripples, organ wall or walls and ceilings covered with hundreds of hanging stalactites. One of the parts of the cave resembles the famous natural attraction of the Turkish Pamukkale. It is a slope covered with snow-white travertine colors, which consists of cascading ponds. Other sections of the cave again remind Niagara Falls, mosque chandelier ceilings and strange lake that never run dry.  All stone formation, which may be in a cave Dim see are shaped limestone material to the conversion of the substantial share and still participate by heavy winter rains. Chemically rich water flows down the rocks into cracks and leaks that disrupts, causes them to complete opening
The cave can be reached best by road, with  own or leased  car towards east from Alanya. They also run regular buses from the city center at an interval of about one hour. Admission is charged. Compared known Damlatas cave that holds a year-round temperature of about 22 to 23 degrees, the Dim cave a few of steps colder.  After watching the Dim cave, you can go to the eponymous valley, which lies in the area, visit the local villages and indulge in a beautiful nature scenery with views of the fortifications of Alanya.


Jaskyňa Dim je síce vzdialená od samotného mesta Alanya asi  12 kilometrov,  avšak nemožno ju nespomenúť. Jedná sa  o druhú najväčšiu  jaskyňu  v celom Turecku.  Predstavuje  skalný labyrint, ktorý predovšetkým vyniká až neuveriteľnou, uchvacujúcou  krásou. Môžeme  tu  vidieť veľa  rôznych  kvapľových útvarov  bizarných tvarov a farieb, stĺporadie, zvlnené pásy podobajúce sa volánikom či morským vlnkám, nástenné varhany či steny a stropy pokryté stovkami visiacich kvapľov. Jedna z častí jaskyne sa podobá slávnej tureckej prírodnej  atrakcii Pamukkale. Je to svah  pokrytý travertínom snehobielej farby, ktoré sa skladá z kaskádovitých jazierok. Ďalšie z jaskynných úsekov zase pripomínajú Niagarské vodopády, mešitné lustrové stropy či podivné jazierko, ktoré nikdy nevysychá.   Všetky kamenné formácie, ktoré možno v jaskyni Dim uvidieť, sú tvorené vápencovým materiálom, na ktorého premene sa značnou mierou podieľali a stále sa podieľajú  výdatné zimné dažde. Chemicky bohatá voda steká po skalách a zateká do prasklín, ktoré narušuje, až spôsobí ich úplné otvorenie.  K jaskyni sa dostanete najlepšie po ceste, a to buď vlastným či prenajatým vozidlom smerom na východ od Alanye.  Jazdia  sem  aj pravidelne  linky z centra  mesta v intervale cca jednej hodiny. Vstup je spoplatnený. Oproti známej jaskyni Damlataš, ktorá si drží celoročne teplotu okolo 22 až 23 stupňov, je jaskyňa Dim o niekoľko stupienkov chladnejšia.
Po zhliadnutí jaskyne Dim sa môžete vydať do rovnomenného údolia, ktoré sa v okolí rozprestiera, navštíviť tunajšie dediny a oddávať sa nádherným krajinným scenériám s výhľadom na Alanyjské opevnenia.

pondelok 19. januára 2015

Treasures of Alanya.... Poklady Alanye


Hrad - Castle
The bigeste landmark of Alanya always been and will be the castle. It is located on a very high hill, which is surrounded on three sides by the sea. You have to visit it at least for wonderful view and take a foto there. It is possible to go there by car or by bus, but if you have good performance you can walk there. The castle buses run every hour from the city center. Path passes through the walls. On the wall is an interesting lower bastion (later completion, cannon tower to protect port), as well as narrow gateway with the Persian inscription. The fact the gate is turistic interesting you can know by the lot of stalls with trinkets. Next to gate was made short tunnel, to larger cars can pass there. A little further is an interesting old originally Greek village with gardens and low walls. Turn right can be a mosque and cemetery overgrown with rosemary.

Big dominant reaches up to 250 meters, while its walls with visors for soldiers inflate to within 6 km. The main task of strength existed in the past to protect the population in the strategic coast before arriving by sea raiders, who tried to get the local territory and domination, which they also succeeded several times in history. So they changed hands several nations whose remains are seen in some places today. Whether they were Romans, Egyptians, or members of the Ottoman Empire. Although the building stood here during the times of BC, the most significant turning point came in the 13th century, when the castle owned sultan Alaeddin Keykubad. He prefered tower so much, which can now count about 150. This prominent ruler among others also contributed to the creation of the water system in the area. He let to built about four hundred tanks for water which had to supply military units and practically the whole town. Some of them are still used. The castle, like nearly every historical monument is associated many a legend or story. One of those says about local prisoners who have been held between the thick walls of the castle. The opportunity to get out were given them. Only to do one seem easy task was enough.
From the edge of a cliff 120 meters high shed into the water heavy subject. The matter should then be terminated directly in the sea under the cliffs. Of course it had a small hook. Rock has so shape which perform this task virtually impossible. When a prisoner obviously failed even the third time, he was thrown off a cliff. In addition to the medieval walls can also admire the castle mosque from the 18th century lighthouse and the remains of the church of the Byzantine period. From the castle is a beautiful view of the countryside of the surrounding houses, coastline and mountains.
Dominantou mesta Alanya vždy bol a bude hrad. Stojí na veľmi vysokom kopci, ktorý je z troch strán obklopený morom. Určite má zmysel ho navštíviť, už kvôli fotkám a pohľadu na mesto z výšky. Na hrad sa dá vyjsť aj pešo je to však trošku náročnejšia vychádzka s prevýšením, alebo autom. Tiež ku hradu jazdia každú hodinu autobusy s centra mesta. Cestou sa prechádza hradbami. Na hradbách je zaujímavá jednak spodná bašta ( neskoršia dostavba, delová veža na ochranu prístavu), a tiež úzka vstupná brána s perzským nápisom. Že je brána turisticky významná, spoznáte podľa stánkov s čačkami. Vedľa brány bol neskôr prerazený krátky tunel, aby tade mohli prechádzať aj väčšie autá. Kúsok ďalej je zaujímavá stará pôvodne grécka dedinka so záhradkami a múrikmi. Odbočkou doprava sa dá dôjsť k mešite a na cintorín porastený rozmarínom.
Do hradu sa platí vstupné, je to vlastne len vrcholová plošina s niekoľkými starými stavbami.
Mohutná dominanta siaha až do výšky 250 metrov, zatiaľ čo jej hradby s priezormi pre vojakov sa rozpínajú do vzdialenosti až 6 kilometrov. Hlavnou úlohou pevnosti bývalo v minulosti chrániť obyvateľov na strategickom pobreží pred nájazdníkmi prichádzajúcim po mori, ktorí sa snažili získať tunajšie územie a nadvládu, čo sa im aj niekoľkokrát v histórii podarilo. A tak sa tu vystriedalo hneď niekoľko národov, ktorých pozostatky sú vidieť na niektorých miestach dodnes. Či už to boli Rimania, Egypťania alebo príslušníci Osmanskej ríše. Hoci budova tu stála už v časoch pred naším letopočtom, najvýznamnejšie zlom prišiel až v 13. storočí, kedy hrad získal sultán Alaeddin Keykubad.  Práve on si potrpel na hradných vežiach, ktorých možno dnes spočítať na neuveriteľných 150. Význačný panovník okrem iného prispel tiež k vytvoreniu vodohospodárskeho systému v oblasti. Nechal vybudovať zhruba štyri stovky cisterien, ktoré mali zásobovať vojenské útvary a prakticky celé mesto vodou.Niektoré sa ešte stále používajú.
S hradom podobne ako s takmer každou historickou pamiatkou je spojená nejedna legenda či historka. Jedna z tých " čiernejšie " hovorí o tunajších väzňoch, ktorí boli držaní medzi hrubými múrmi hradu. Bola im daná možnosť získať slobodu.Stačilo splniť jednu zdanlivo ľahkú úlohu.
Z okraja útesu vysokého 120 metrov zhodiť do vody ťažší predmet. Daný predmet potom mal skončiť priamo v mori pod útesom. Samozrejme v tom bol ale malý háčik . Skala má totiž taký tvar, ktorý plnenie tejto úlohy prakticky znemožňoval. Keď väzeň pochopiteľne neuspel ani
na tretíkrát , bol sám zhodený z útesu . Popri stredovekých hradbách je možné obdivovať tiež hradnú mešitu , maják z 18. storočia či pozostatky kostola z doby byzantskej . Z hradu je krásny výhľad do kraja na okolité domčeky , pobrežie a hory .

Ehmedek
Next to the castle of Alanya, which is shared with fortifications and red tower dominates the whole city, there is another, smaller castle. It is monument to the time of the Byzantine Empire, when it was built by the first owner of the buildingç It remind the golden era of construction of Alanya in the first half of the 13th century, when the original building was later converted into a so-called "middle castle". Due to its strategic location could serve as enhanced defense and the main castle. Three towers and their walls which dates from the original Byzantine construction was helped for that. There you can see a representation of the ships, which have always been an important article of the city and a symbol, and also three water tanks, which are used today.

Vedľa alanyjského hradu, ktorý je spoločne s opevnením a Červenú vežou dominantou celého mesta, sa nachádza ešte jeden, menší hrad. Ten je jednak pamiatkou na dobu Byzantskej ríše, počas ktorej bol vybudovaný prvý predchodca tejto stavby, a jednak upomienkou na zlatú stavebné éru Alanye v prvej polovici 13. storočia, kedy bola pôvodná budova prestavaná na neskoršie tzv "stredný hrad". Vďaka svojej strategickej polohe mohol slúžiť ako zosilnená obrana hlavného hradu a sultánskeho paláca, k čomu mu dopomáhaly okrem iného jeho tri veže, ktorých múry pochádza ešte z pôvodnej byzantskej stavby. V areáli je možné vidieť vyobrazenie lodí, ktoré boli vždy pre mesto dôležitým artiklom a symbolom, a tiež tri nádrže na vodu, ktoré sa užívajú dodnes.

Bedesten 

Bedesten is a historic building, which dates from about 14th to 15th century, is built of broken stone blocks and probably served as a dormitory, guesthouse or oriental market. The rectangular plan building is located near Suleyman Mosque in Alanya and hidden inside the 26 separate rooms, which now serves as a hotel room, and further courtyard with a garden with a length of 35 meters. From there is a beautiful view to the surrounding region with the Taurus mountains on one side and beaches on the other. There is also a restaurant.

Historická budova Bedesten, ktorá pochádza z obdobia približne 14. až 15. storočia, je vystavaná z lámaných kamenných blokov a slúžila pravdepodobne ako nocľaháreň, hostinec či orientálny trh. Táto stavba obdĺžnikového pôdorysu sa nachádza neďaleko Suleymanova mešity v meste Alanya a vnútri ukrýva 26 samostatných miestností, ktoré dnes slúži ako hotelové izby, a ďalej dvor so záhradou o dĺžke 35 metrov, z ktorého sa naskytá krásny výhľad do okolitého kraja s pohorím Taurus na jednej a pláží na druhej strane. K dispozícii je tiež reštaurácia a kaviareň.

Mincovňa - Mint 


Almost at the end of Alanya peninsula is cove called Cilvarda bay, where was built several stone buildings. Although they say today Mint even paradoxically never served to manufacture money. One of the buildings is the church of the 11th century, so it is assumed that the surrounding buildings were used as monasteries.
Takmer na konci alanyjského poloostrovčeku sa nachádza zátoka zvaná Cilvarda, v ktorej bolo postavené niekoľko kamenných budov. Hoci sa im dnes hovorí Mincovňa, nikdy paradoxne neslúžili na výrobu peňazí. Jednou z budov je kostol z 11. storočia, a tak sa predpokladá, že okolité budovy boli užívané ako kláštory.

Zbrojnica-  Armory 


Sophisticated and massive fortifications of the city Alanya suggests that this point in its history faced the unwelcome interest of pirates and raiders. It was therefore necessary to ensure enough weapons and also their fast distribution. The local armory was used for this It was three-storey rectangular building built of stone blocks, which is located on a rock at 10 meters, and close to yard. Monument dates from the Middle Ages, namely the second half of the 13th century. Inside among other things was produced some guns for war fleets.
Dômyselné a mohutné opevnenie mesta Alanya napovedá, že sa toto miesto vo svojej histórii čelilo nevítaným záujmom pirátov a nájazdníkov. Preto bolo potrebné zabezpečiť dostatok zbraní a tiež ich rýchlu distribúciu. K tomu slúžila práve miestnej zbrojnica, trojposchodová obdĺžniková budova postavená z kamenných blokov, ktoré sa nachádza na skale vo výške 10 metrov, a to hneď vedľa lodenice. Pamiatka pochádza z obdobia stredoveku, konkrétne z druhej polovice 13. storočia. Vnútri sa vraj okrem iného vyrábala aj delá pre vojnové flotily.